7 June 2017

334 zranitelností nultého dne bylo od roku 2006 využito během APT útoků

334 zranitelností nultého dne bylo od roku 2006 využito během APT útoků

Zabezpečení není proces. Jde o stav, dokud neprohrajete (c)

Jsme nesmírně šťastni, že můžeme oznámit oficiální zahájení bezplatného projektu sledování chyb zabezpečení nultého dne (Free zero-day vulnerability tracking project), jenž se zaměřuje na publikování a veřejné zpřístupnění informací o chybách zabezpečení, které se dosud zaznamenaly v praxi při útocích nultého dne. Aktuálně databáze obsahuje popis 353 zranitelností, jež od roku 2006 útoky nultého dne využily.

Náš výzkum pokrývá chyby zabezpečení toho nejnebezpečnějšího druhu – ty, které nezná nikdo jiný než útočníci. Pokud jsou využity ve správně zorganizovaném útoku, neexistuje šance, jak narušení bezpečnosti zabránit. V minulých desetiletích jsme byli svědky důmyslných zločinů, dokonale naplánovaných, zorganizovaných a provedených skutečnými mistry na ovládání klávesnice, myši a špionáže.

Během našeho výzkumu jsme shromáždili a analyzovali veřejně dostupné informace o téměř 100 APT kampaních a hlášení více než 500 chyb zabezpečení, u kterých je podezření, že byly v praxi využity během cílených i masových útoků. Jako zdroje dat jsme použili databáze chyb zabezpečení, hlášení ze společností a výzkumy z dané oblasti, novinové články, oficiální prohlášení atd. Pro porovnání jsme zvolili roční hlášení významných hráčů na trhu z IT zabezpečením, kteří publikují statistiky týkající se chyb zabezpečení nultého dne, jako jsou například společnosti Symantec, Trustwave, Flexera/Secunia a FireEye.

Níže je porovnání statistik týkajících se nultého dne od různých bezpečnostních společností doplněné o náš výzkum, který je uveden červeně a označen zkratkou OSINT.

Největší počet chyb zabezpečení nultého dne byl hlášen u produktů od společnosti Microsoft – 46% všech problémů týkajících se nultého dne. Na druhém místě je společnost Adobe, která dosáhla 18% podíl na „trhu“.

Vulnerabilities in software by vendors

Současně platí, že si tvůrci malwaru za svůj cíl nejčastěji vybírají kancelářské aplikace (73 případů útoků nultého dne) a komponenty operačního systému (72 případů útoků nultého dne). Na třetím místě se umístila řada útoků na moduly plug-in prohlížečů (např. komponenty ActiveX, přehrávač Adobe Flash, Silverlight atd.) – celkem 57 případů. Spolu s webovými prohlížeči (41 případů útoků nultého dne) pokrývají 73% všech chyb zabezpečení využitých v praxi.

Vulnerability distribution by software categories

Všechny kampaně APT, které jsme během výzkumu analyzovali, byly dokonale organizované a kvalitně financované. A nevěříme, že šlo o crowdfundingové projekty z Kikstarteru =). Jediným logickým závěrem je, že všechny špionážní kampaně byly plánované, financované a realizované tajnými službami různých zemí. Poslední uniklé informace prezentované projektem WikiLeaks nás v tom jen utvrzují.

Celý výzkum spolu s bezplatným přístupem k databázi chyb zabezpečení: https://www.zero-day.cz/

S pozdravem
Valerii Marchuk
Microsoft MVP, zakladatel společnosti Cybersecurity Help s.r.o.


Přečíst všechny články

Poslední posty

Kybernetická špionážní kampaň Buhtrap využila nedávno opravený zero-day ve Windows

Kybernetická špionážní kampaň Buhtrap využila nedávno opravený zero-day ve Windows

Využití pro CVE-2019-1132 vytvořeno skupinou Buhtrap zavisí na objektech vyskakovacích oken.
12 July 2019
Magecart zasáhla přes 960 obchodů s elektronikou

Magecart zasáhla přes 960 obchodů s elektronikou

8 July 2019
Globální mobilní telekomunikace se staly oběťmi čínské kybernetické špionáže

Globální mobilní telekomunikace se staly oběťmi čínské kybernetické špionáže

Čínská skupina APT10 monitorovala záznamy uživatelských hovorů kompromitované mobilní sítí.


26 June 2019